اسلایدر

هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...

هوراند شکار
توضیح مختصر در مورد شکار در شهرستان هوراند فروشگاه مجاز اسلحه و مهمات ارسباران هوراند و اطلاع رسانی  
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه
لینک های مفید

اگر اهل شکار باشید حتما یک سوال را بارها شنیده اید و شاید گاهی جوابی برای آن پیدا نکرده باشید:

چــرا طـراح مـعـروفـی مـثل جان هـالـینگر ، تـفـنـگ سـاچـمـه زنی مـدل کـوسه ای ( boxlock ) آنسون و دیلی را که در سال 1875 طراحی شده بود به عنوان پایه طرح خود برگزید.

بسیاری از شکارچیان آمریکایی ، تصورات جالبی راجع به تفنگ های ساچمه زنی دولول کنار هم دارند ، اگر چه گاها منشا این نظریه ها فیلم های سینمایی می باشند. آنچه با شنیدن نام تفنگ ساچمه زنی ( شات گان ) در ذهن آنها تداعی می شود ، یک اهرم نصب شده بر روی زبانه است که توسط تیرانداز به سمت راست چرخانده می شود و با باز شدن تفنگ ، چخماق داخلی مسلح می شود. تیرانداز دو گلوله در لوله اسلحه قرار می دهد. اهرم ایمنی آزاد می شود و تیرانداز ابتدا ماشه اول و سپس ماشه دوم را می چکاند. سپس دوباره اهرم را به سمت راست می چرخاند. تفنگ را باز می کند و پوکه های خالی را بیرون می آورد.

می بینید که کار چندان سختی نیست و این راحتی و آسانی به واسطه طرح کوسه ای آنسون و دیلی حاصل شده است. پیش از تکمیل طرح آنسون و دیلی ، تفنگ های ساچمه زنی دارای چخماق خارجی بودند. طرح های پیش از آن برای شلیک در حال حرکت یا از روی یک کالسکه مناسب بودند. اما حمل و نقل آنها بسیار دردسر ساز بود و تیرانداز همواره می بایست مرحله عقب کشیدن ماشه را تکرار می کرد. ضمن اینکه آن طرح ها از ایمنی بالایی نیز برخوردار نبودند.

در سال 1985 وقتی طرح کوسه ای آنسون و دیلی ارائه شد ، دنیای تفنگ های ساچمه زنی ، تازه از طرح های سرپر به سمت تفنگ های چخماق دار حرکت کرده بود. طرح کوسه ای که از سوی دو اسلحه ساز انگلیسی به نام های ویلیام آنسون و جان دیلی ارائه شده بود ، نه تنها کارآمد بود و توانست از عهده آزمایش ها به خوبی برآید ، بلکه نسبت به طرح های پیشین خود ، خوش دست تر و خوش ترکیب تر نیز بود.

یک تفنگ ساچمه زنی کوسه ای معمولا به واسطه وجود یک خط عمودی صاف در محل تلاقی پاشنه قنداق با عقب سیستم عملکردی سلاح قابل تشخیص می باشد. در طرح های بهسازی شده کوسه ای ، قسمت عقب سیستم عملکردی سلاح دارای منحنی های کوچکی است که در محل تلاقی با قنداق قرار دارند ، اما محل تلاقی چوب با فلز ، همچنان به شکل عمودی است. در این طرح ، مکانیزم عملکردی سلاح در مرکز آن قرار می گیرد. اما تفنگ های ساچمه زنی قفل شوند از بغل ، به واسطه قنداقشان قابل تشخیص هستند. قنداق این نوع تفنگ ها ، قسمت های کنگره ای شکل عمیقی در محل تلاقی قنداق با سیستم عملکردی دارند.

مکانیزم عملکردی این نوع از تفنگ های ساچمه زنی در قسمت فلزی ، بیضی شکل قرار داده می شود و همین امر ، وجه اختلاف اصلی دو نوع تفنگ ساچمه زنی یاد شده به شمار می رود. اما هر دوی این طرح ها دارای یک میله به نام میله اسکات هستند که در واقع یک محور عمودی است که به اهرم بالایی تفنگ بسته می شود و آن را در محل خود نگه می دارد تا اسلحه بتواند باز و بسته شود.

سلاحهای کوسه ای در واقع نخستین سلاحهایی بودند که چخماق داخلی داشتند. مکانیزم عملکرد این سلاح ها بسیار ساده است. طرح اصلی مکانیزم قفل A&D سه قطعه داشت: چخماق ، پایه آتش و گیره مسلح کننده.

گیره مسلح کننده ، چخماق را مسلح کرده ، پایه آتش را در محل خود نگه می دارد و ماشه باعث شلیک گلوله می شود. سپس اسلحه باز شده و دوباره همان پروسه قبلی تکرار می شود.

آنسون و دیلی ، جان لوله های اسلحه خود را به دو میله مسلح کننده وصل کردند. این میله ها تا پشت چخماق ها امتداد می یافتند. با بستن لوله ، میله ها در چخماق ها گیر کرده و به وسیله پایه آتش فنری در محل خود نگه داشته می شدند. بنابراین با هر بار بازکردن اسلحه و بستن لوله ، چخماق ها مسلح می شدند.

زیبایی اصلی طرح آنسون و دیلی سادگی آن است. این طرح بسیار اطمینان پذیر و پروسه ساخت آن بسیار سهل الوصول است. اسلحه دارای مقطع باریکی است و نگه داشتن و آماده سازی برای شلیک آن بسیار آسان می باشد. به کارگیری دو ماشه در این اسلحه معقول به نظر می رسد. ماشه جلویی برای لوله راست و ماشه عقبی برای لوله چپ می باشد. دیگر زمان شلیک با یک ماشه انتخابی و انتخابگر کوچک به سر آمده است. مقطع سیستم عملکردی سلاح به گونه ای است که اجازه سبک تر ساختن آن را به تولیدکنندگان می دهد.

از آنجا که بیش از یک قرن از اختراع طرح کوسه ای می گذرد ، طبعا این طرح دچار تغییرات و بهسازی های گوناگونی شده است. افزودن یک طرح ایمنی به زبانه و درست زیر انگشت تیرانداز ، از جمله این بهسازی ها بوده است. در سلاح AOC/SG

این طرح ایمنی باز هم ارتقا یافته است و با هر بار بسته شدن اسلحه ، به طور خودکار در وضعیت ایمن قرار می گیرد. با وجود این که طرح های اولیه دارای فشنگ

کش هایی بودند که پوکه های خالی را از جان لوله بیرون می کشیدند ، AOC/SG یک

لوله پوکه پران دارد که پوکه های خالی را به داخل دست مورد نظر تیرانداز هدایت می کند.

افزودن بر مکانیزم مسلح سازی و آتش ، آنسون و دیلی دارای یک طرح جالب دیگر نیز است که قنداق سبک طرح انگلیسی آن می باشد که ضمن سبک تر ساختن اسلحه ، امکان شل شدن قنداق را از محل اتصال به سیستم عملکردی سلاح تا حد زیادی کاهش می دهد. در این نوع سلاحها ، دو پیچ عمودی وجود دارد که صفحه ماشه را به زبانه بالایی وصل می کنند و دو پیچ عمودی دیگر نیز زبانه حفاظ ماشه را به پاشنه قنداق متصل می نمایند.

شرکت های مشهور بسیار زیادی در آمریکا به ساخت تفنگ های ساچمه زنی با لوله کنار هم اشتغال داشته اند که از جمله آنها می توان به A.H فوکس ، ساواج ، لی فور ، پارکر ، ایتاکا ، وینچستر و L.C اسمیت اشاره کرد. با وجود این ، هیچ یک از شرکت

های یاد شده از طرح کوسه ای آنسون و دیلی که در نهایت به طرح کلاسیک تفنگ های ساچمه زنی دارای لوله کنار هم تبدیل شد ، استفاده نکردند. به عقیده بسیاری از کارشناسان ، این امر هرگز بدین دلیل نبوده است که طرح مورد استفاده آنها مزیت های بیشتری نسبت به طرح آنسون و دیلی داشته است.

تری ویلند از نویسندگان مشهور در زمینه سلاحها در این مورد می نویسد : « دلیل اصلی عدم استفاده آمریکایی ها از طرح آنسون و دیلی شاید انگلیسی بودن این طرح است. هر یک از شرکت های سازنده تفنگ های ساچمه زنی ، مکانیزم و سیستم عملکردی خاص خود را داشت ، اما در این میان ، طرح های مورد استفاده ایتاکا بیشتر به A&D کلاسیک شباهت داشتند ، در حالی که مابقی شرکت ها در

تلاشی نه چندان معقول ، سعی داشتند متفاوت از بقیه باشند و این تلاش واهی نتیجه ای جز پیچیده شدن طرح ها نداشت. تمامی طرح های آمریکایی به خوبی کار می کردند ، اما این به معنای بهتر بودن آنها از طرح A&D نمی باشد.»

شاید فکر کنید که ارائه تفنگ های ساچمه زنی دارای لوله کنار هم ، آن هم در عصر تفنگ های ساچمه زنی نیمه خودکار با دندانه های ویژه تهویه ، خشاب های 7 تایی ، ماشه های از جنس طلا و سامانه های کاهش لگد یک اشتباه بوده است. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که اگر این نظریه درست است ، پس چرا سلاح های ساچمه زنی دارای لوله کنار هم تا این حد به وفور در دست شکارچیان مشاهده می شود؟ آیا واقعا آنها دوست دارند با به کارگیری یک طرح ناکارآمد ، شکار خود را از دست بدهند؟

 

[ سه شنبه ششم تیر ۱۳۹۱ ] [ 14:2 ] [ غلامرضا اسماعیل زاده ]
.: طراح وبلاگ هوراند شکار :.

درباره هوراند شکار

این وبلاگ در اول بهار 1391 توسط غلامرضا اسمعیل زاده هوراندی جهت شناساندن مناطق شکاری هوراند واطلاعاتی در مورد شکار و فروشگاه مجاز سلاح و مهمات ارسباران شهرستان هوراند باز شده است.
به امید پسند خوانندگان گرامی
امکانات وبلاگ هوراند شکار
تماس با مادر اين وبلاگ
در كل اينترنت